Gaziantep’te günlük kiralık konaklama konusundan önce gelin konaklama tanımına bakalım. Konaklama Tanımı: Konak, gözde oluşan ince tabaka. Vali, kaymakam gibi yüksek dereceli devlet görevlilerinin resmi konutu olmaktadır. Konakçı. Kundak çocuklarının başlarında görülmekte olan kepek tabakası. Yolculukta geceyi geçirmek için inilen, konaklanılan yerdir. Araba ya da hayvanla bir günde alınan yol. Büyük ve gösterişli ev.

Konaklamak: Yolculuk esnasında bir yerde durup geçici bir süre kalmak demektir.

İnsanların gittikleri destinasyonlarda “yerel halk ile etkileşim” fırsatı sunan konaklama seçenekler genellikle ilk tercihler olmaktadır. Bu şekilde yerel kültürü yakından tanıma ve anlama fırsatları da sunulmaktadır. Bunu sağlayan birbirinden çok farklı konaklama alternatifleri de bulunmaktadır.

Konaklama maliyeti gezginler için seyahatin en büyük sabit maliyetlerinden biri olduğunu düşünürsek, uzun süreli ve ucuz bir tatil yapmanın en iyi yollarından birisi de konaklama maliyetlerini kısmaktır. Bu maliyeti, çeşitli yeni nesil konaklama trendlerini deneyerek azaltıp, tasarruf da edebiliriz.

1-Konukseverlik Ağları

İnsanların birbirlerine yardım etmesi konsepti üzerine kurulmuş konukseverlik ağları (Hospitality Exchanges), ücretsiz konaklamanın en iyi yollarından birisidir. Kanepe sörfü olarak da adlandırılan bu ağlarda, gideceğiniz yerde sizi ağılayıp konaklatacak insanlara da ulaşmanız mümkündür. Bir şehri oranın yerlisinden daha iyi kim bilebilir ki! Gaziantepli İnsanlar hoşgörülü olup misafir kabul eden bir halktır. Halkın bu tutumu konaklama merkezlerine fiyat ve ilgi yönden katkıda bulunmaktadır. Evrem Konaklamayı Gaziantep’te günlük kiralık daire için konukseverlik ağlar kategorisine koyabilirsiniz.

Henüz deneyimlememiş olanlar için kulağa biraz güvensiz gelebilir. Fakat pek çok insan şimdiye kadar çok farklı ülkelerde de kanepe sörfü deneyimi yaşama fırsatı yakalamıştır. Bu insanlar evlerinde de farklı ülkeden gelen misafirleri ağırlamaktadırlar. Ücretsiz konaklama bulmanın ötesinde, yerel kültürü daha yakından deneyimlemenin eşsiz fırsatlarından birisi olduğu da söylenmektedir. Evrem konaklama hem aynı ildeki insanların hem farklı illerde insanların Gaziantep’te günlük kiralık ev olarak seçeneklerde ilk sıradadır.

2-Hostel

Hostel, özellikle de düşük bütçeli gezginlerin konaklama da ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Konfor alanları geniş olanlar için de en ucuz konaklama imkanı sunan hosteller, oda paylaşım temeline dayanan bir konaklama alternatifi sunmaktadır. Bildik manada öğrenci yurtları benzeri tarzda yatakhaneleri olan hosteller de bir odayı 4 ile 12 kişi arasında paylaşıyorsunuz.

Son zamanlarda hosteller de büyük değişimler gözlenmektedir. Her biri kendine münhasır atmosferlere sahip olan hosteller, sundukları konfor ile artık neredeyse butik otel deneyimi yaşatmaktadırlar. Hostellerin en sevilen yönlerinden birisi de yarattıkları sosyal ortamlar olmaktadır.

Belki pek çok insan zaten biliyordur hostelleri, ancak bilmeyenler için  hostellerin güvenli ve ucuz bir konaklama alternatifi olduğunu göz ardı edilmemesi iyi olacaktır. Seyahat sevenler olarak konaklamalara bir servet ödemek istememek gayet normal bir durumdur. Maliyet sorunu olan seyahat severler için en iyi seçenek oldukları da düşünülmektedir.

3-Gaziantep’te Günlük Kiralık Konaklama Bu Kadar Kolay

Günlük ev kiralama (Short Term Rentals), son senelerde gittikçe popülerleşen bir konaklama trendi olarak da gittikçe büyüyen bir pazar olmaktadır. Yerini kiraya vermek isteyen insanlar ile kalacak kiralık bir yer arayanları buluşturan bu sistemlerde, evin tamamını ya da bir odasını kiralayabiliyorsunuz. Pek çok insan için ev rahatlığı gibisi yoktur değil mi? Evrem Konaklamada Gaziantep’te günlük kiralık konaklama Yeditepe’de olarak kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz.

Otellerin o soğuk havasından, hostellerin ise olası gürültülerinden uzak, insanlara farklı bir coğrafyada evinde olma hissi sunan günlük Gaziantep’te ev kiralama sistemleri artık ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. İster iş, isterseniz de tatil amaçlı seyahat edilsin, otel ya da hosteller de kalmak yerine günlük ev kiralama gibi alternatif yollardan birisi denenebilir.

Uzun süreli kiralamalar için ise emlak siteleri aklınızda bulunabilir. Gaziantep’te günlük kiralık ev Evrem Konaklama yeni nesil emlak sitesi sorumluluklarını pek çok site üstlenmektedir. Özellikle de çocuklu aileler için bu sistemlerin daha da avantajlı olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan ise alanında uzman insanlar ile aynı evi paylaşıp, paha biçilmez bir sohbet etme fırsatları da bu yol ile yakalanabilir. Gaziantep’te günlük kiralık konaklamanın adı Evrem Konaklama.

4-Ev Değiş Tokuşu

Dünya üzerinde uzun yıllardır uygulanan Home Exchange (Ev değiş tokuşu) sistemleri, Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamıştır. Dünyanın farklı yerlerindeki tatilciler sitelerdeki evlere bakarak, istedikleri ülkeden insanlar ile evlerini bir süreliğine değiştirip, yeni yerler görüp yeni bir şeyler öğrenirken, bu tatilde konaklamalara da para harcamamış olmaktadırlar.

Ülkemizde de en çok İstanbul’da kullanılan bu sistem, Bodrum, Antalya, Marmaris ve İzmir gibi şehirlerde de yaygınlaşmaktadır. 2009’dan bu zamana kadar bu seçenek pek çok firma tarafından hizmetler sunmaktadırlar. Bunların yanı sıra pek çok uluslararası firmalar da bulunmaktadır. Evrem Konaklama Gaziantep günlük kiralık daire olarak bu kategoride değiliz. Farklılık yaratmak adına tabikide bu yöntemi deneyebilirsiniz.

5-Oteller

Turizm sektöründe özellikle de her şey dahil sistemlerinin çok daha yaygın olarak uygulandığı oteller hakkında bir şeyler söylemeye de gerek yoktur sanırım. Orta ya da üst seviye konforlarına düşkün olanlara hitap eden oteller, geleneksel hizmet anlayışını yenileyip değişim trendlerine girmişlerdir.

Sadece konaklama hizmetleri vermenin dışında, çeşitli aktivite paketleri (SPA, Şarap turları, termal oteller ve kaplıcalar, sağlık hizmetleri, kültür gezileri) düzenleyip beraber pazarlamaya çalışmaktadırlar. Erken rezervasyon kampanyaları ile geçmişte hiçbir zaman göremediğimiz fiyatlar ile konaklama şansı elde edebilmekteyiz artık. Evrem Konaklama otellerdeki fiyatlara göre daha ucuz olup Gaziantep günlük kiralık daireler Sankopark’a tramvay ile sadece 10 dakika. Gaziantep’te uygun apart Evrem Konaklama oteller seçeneğini tavsiye etmemekte olup Gaziantep’te günlük kiralık apart tercihidir.

Seyahat alışkanlıklarımızı değiştirmeye aday, dünyanın pek çok yerinde farklılıkları ile dikkat çeken dizayn oteller ise başlı başına bir yazıyı hak etmektedir. Alternatif konaklamaya ilgi gösterenler, sıradanlıktan sıkılmış farklılık arayışındaki tatilciler dizayn otelleri tercih etmektedir.

Türkiye’nin Tarihi Otelleri

Pek çoğunun kendine has bir hikayesi ve bir tarihi vardır. Kimi bir hapishane, kimi bir sabun fabrikası, kimi İpek Yolu’nun en önemli kervansaraylarından, kimileri ise pek çok önemli ismi ağırlamış olan tarihi mekanlardır.

Türkiye’de zamana meydan okuyan, tüm yaşanmışlıklarına rağmen dimdik ayakta duran ve günümüzde otel olarak da kullanılan birçok yapı bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için Türkiye’nin geçmişe tanıklık etmiş en tarihi otellerine doğru mini bir keşif yolculuğuna çıkalım.

1-Four Seasons Sultanahmet

İstanbul tarihi yarımadanın en lüks, en güzel otellerinden birisi olan Four Seasons Sultanahmet, zamanında Nazım Hikmet’in de kalmış olduğu bir hapishane olmaktaydı.

Koğuşların odalara, avlunun ise balo salonlarına dönüştürüldüğü Four Seasons Sultanahmet’teki oteli Neo klasik tarzda bir hapishane olarak 1919 senesinde inşa edilmiştir.

Bunların yanı sıra bir de küçük bir detay verecek olursak Four Seasons Sultanahmet, tarihi dokuyu korumaya da büyük özen gösteriştir. Bu otelin girişinde yazan İstanbul Tevkifhanesi yazısını da hala görebilmeniz mümkündür.

2-Pera Palace

En başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Ernest Hemingway’den Agatha Christie’ye, İngiltere Kralı yedinci Edward’dan Alfred Hitchcock’a gibi pek çok önemli kişileri ağırlayan Pera Palace oteli İstanbul’un hem en tarihi otellerinden birisi hem de Avrupa standartlarındaki ilk otel oldu.

Geçmişe dokunabileceğiniz pek çok eşya, notlar ve fotoğraflar bulabileceğiniz tarihi Pera Palace otelinde pek çok yaşanmışlığın izine de rastlayabilirsiniz.

Bence, 1895 senesinde açılan Pera Palace otelini bu denli özel kılan ve önemli detaylarından birisi de Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı 101 numaralı odanın bugün müzeye dönüştürülmüş olmasıdır.

3-Büyük Londra Oteli

Orient Express olarak da bilinen Doğu Ekspresi yolcularının konakladığı ilk adreslerden bir tanesi olan Büyük Londra Oteli aynı zamanda da pek çok romana ve filme de konu olmuştur.

Muhteşem bir Haliç manzarasına sahip olan Büyük Londra Oteli aynı zamanda da İstanbul’un en eski otellerinden bir tanesi olmaktadır.

Geçmişin izlerini hala taşıyan tarihi binası, dekorasyonunda kullanılan nostaljik aksesuarlar ve eşyalar ile büyük beğeni toplayan Büyük Londra Oteli’nin günümüzde de oldukça fazla hayranı ve meraklısı olmaktadır.

4-Sumahan On The Water

Eski bir rakı fabrikası olan Sumahan On The Water oteli adını kuru ve yaş üzüm ispirtosunun anason tohumu ile ikinci kez damıtılması ile edilen ve özel bir tür rakı olan “suma” dan almaktadır.

19. yüzyıl Osmanlı Sanayi mimarisinin son örneklerinden birisi olan yapının 1875 senesinde inşa edildiği söylenmektedir.

Boğaz manzaralı 18 odası bulunan Sumahan On The Water otelinin her bir odasına, bir İstanbul semtinin adı verilmiştir.

5-Divan Çukurhan

Tarihi Ankara Kalesi’nin yanı başında yer alan Divan Çukurhan Oteli, Dünya Anıtlar Fonu tarafından hazırlanan liste içinde “Dünyanın Kurtarılmayı Bekleyen 100 Anıt Yapısı” arasında yer almaktadır.

16. yüzyıldan kalan bir kervansaray olan Divan Çukurhan Oteli geçirdiği restorasyon çalışmalarının peşinden otel olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ankara’ya tepeden bakmak için kalınabilecek en keyifli yerlerden bir tanesi olan Divan Çukurhan’ın yanı başında Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi olduğunu da söylemeden geçmek olamaz.

6-Tarihi Yazmacılar Hanı Butik Otel

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan ve 13. yüzyılda inşa edildiği söylenen tarihi Yazmacılar Han gerçekleştiren restorasyon çalışmalarının ardından otel olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Tokat Kalesi’nin alt eteklerinde diyebileceğim bir noktada bulunan Tarihi Yazmacılar Hanı Butik Otel’in odalarında Tokat yazması motiflerinin hakimiyeti vardır.

Bu otelin en ilgi çekici özelliklerinden birisi de tarihe daha yakından tanıklık edilebilmesi adına tabanlarında cam korumalıkların kullanılmasıdır.

7-Kurşunluhan Hotel

1443-1461 seneleri arasında yaptırılan Kurşunluhan Avrupa’nın da en tarihi otellerinden bir tanesi olmaya adaydır.

Şimdilerse ise otel, geçmişte ise kervanların konakladığı bir han olan Kurşunluhan o dönemde Kastamonu’nun en önemli ticaret merkezi konumunda yer almaktaydı.

Bu yapının tarihi dokusuna uygun olacak şekilde ahşap ağırlık döşenen odaları ile Kurşunluhan Hotel, Kastamonu da en keyifli ve en otantik adreslerden birisi olmaktadır.

8-Savon Hotel

1860’lı yıllarda sabunhane olarak inşa edilen Savon Hotel uzun yıllar zeytinyağı ve sabun imalathanesi olarak kullanılmıştır. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan Savon Hotel’in mimarisinde taş tonozlar ve kemerler dikkat çekmektedir.

Savon Hotel’in yöresel lezzetler ile bezenmiş muhteşem kahvaltısının haricinde Antakya mutfağının da öne çıkan lezzetlerini tadabileceğiniz keyifli bir de restoran bulunmaktadır.

Savon Hotel de soğuk kış akşamlarında şömine başında keyif yapabileceğinizi de söylemeden geçmek olamaz.

9-Şirehan Otel Gaziantep’te Günlük Kiralık Konaklama ve Tarihi Gez

Dönemin Halep Valisi Cemil Paşa’nın emri ile 1885 senesinde kervansaray olarak yaptırılan Şirehan günümüzde ise otel olarak hizmet vermektedir.

Tarihi İpek Yolu üzerinde inşa edilen 2 katlı ender hanlardan birisi olan Şirehan Otel’in 3 farklı kapıdan giriş yapabileceğiniz kocaman bir avlusu bulunmaktadır.

Şirehan’ı diğer hanlardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi de üç cephesinde de anıtsal taç kapılarının bulunmasıdır.

Siz de Gaziantep’e gittiğinizde şehrin otantik dokusunu görmek isterseniz Gaziantep’t günlük kiralık ev olarak Evrem Konaklamayı seçerek bir vasıtayla kısa sürede tarihi mekana gelebilirsiniz. Evrem Konaklama size en iyi şekilde rehberlik yapar. Gaziantep Yeditepe kiralık apartta ilk sıradadır.

Sizlere yukarıda Türkiye’nin tarihi otellerinden bahsettik. Bu otellerin her birinde ayrı bir tarihin bir hikayesi bulunmaktadır. Bu yüzden de bu oteller büyük önem taşımaktadır. Sizlerin de tatil ya da sıradan bir gezisinde mutlaka konaklamanız ya da görmeniz gereken otellerin arasında bulunmaktadır. Köklü tarihlere sahip bu oteller restoranlar ve tadilatlar ile bu tarihlerden kalma anıtları da koruyarak sizlere sunmaktadırlar.